Do czego można wykorzystać obserwacje satelitarnych systemów nawigacyjnych? Zastosowanie obserwacji GNSS do monitorowania drgań obiektów i terenu.

Przedział wiekowy bez ograniczeń
Limit miejsc 15
Forma pokaz
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach bezpośrednich jest przekazanie organizatorowi podpisanego oświadczenia (przed ich rozpoczęciem): Oświadczenie o stanie zdrowia (PDF)

Obserwacje satelitarnych systemów nawigacyjnych znajdują obecnie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia i gospodarki. Praktycznie każdy z nas ma w swoim smartfonie tani odbiornik, który świetnie nadaje się np. do nawigacji personalnej i pojazdów. Z drugiej strony, precyzyjne urządzenia tego typu zdominowały duży obszar nauk o Ziemi. 

Charakteryzują się one dokładnością poniżej centymetra i z powodzeniem mogą być wykorzystywane we wszelkich aplikacjach wymagających wyznaczenia precyzyjnej pozycji. Jednym z takich zastosowań jest wykrywanie drgań, zarówno Ziemi jak i różnorodnych obiektów budowlanych. 

Podczas prezentacji zaprezentowana zostanie możliwość detekcji dynamicznych przemieszczeń z wykorzystaniem technik satelitarnych. W szczególności przedstawione zostanie urządzenie symulujące wibracje oraz zestaw odbiornik GNSS wraz z anteną i oprogramowaniem pozwalającym na wykrycie, niewielkiego nawet, ruchu anteny.

 

Lokalizacja Na placu przed laboratorium drogowym (Heweliusza 12a)

Terminarz