Co łączy Neurochirurgię i Nauki Społeczne? Operacyjne leczenie guzów w elokwentnych obszarach mózgu.

Przedział wiekowy 13-bez ograniczeń
Limit miejsc 100
Forma prezentacja
Zajęcia w formie zdalnej (webinar/wideokonferencja).
Udział w zajęciach wymaga urządzenia (komputer, smartfon, tablet) z dostępem do internetu oraz kamerką wideo i mikrofonem.

Co ma wspólnego neurochirurgia z psychologią i socjologią zdrowia? Okazuje się, że bardzo wiele! Skomplikowane procedury medyczne wymagają bowiem nie tylko ostrego skalpela, ale i szerokiego spojrzenia na dobrostan pacjenta. Szczególnie, gdy zagrożone są jego podstawowe funkcje, jak chociażby mowa i kojarzenie, znajdujące się w tzw. elokwentnych obszarach mózgu. Tak jest w przypadku operacyjnego leczenia glejaków II stopnia, które z wyglądu niczym nie różnią się od tkanki mózgu. Co gorsza, granica takiego nowotworu jest rozmyta. By podczas operacji nie doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia którejś z funkcji, wykorzystuje się specjalną procedurę z wykorzystaniem śródoperacyjnego wybudzenia. I tu na salę operacyjną wkraczają nauki społeczne! O szczegółach tej współpracy opowiedzą neurochirurg i kierownik Katedry Psychologii i Socjologii Zdrowia oraz Zdrowia Publicznego prof. Wojciech Kloc, socjolog zdrowia dr Stanisław Maksymowicz i psycholog zdrowia dr Izabela Sebastyańska-Targowska, adiunkci katedry. 

Identyfikator spotkania zostanie udostępniony osobom zapisanym na tydzień przed planowanymi zajęciami w zakładce "Moje rezerwacje" na koncie użytkownika na stronie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Zajęcia odbędą się przy wykorzystaniu platformy komunikacji wideo Google Meet lub Zoom.us w zależności od dostępnych zasobów technicznych.
Dostęp do wyżej wymienionych usług może wymagać założenia konta przez uczestnika, zaakceptowania regulaminu oraz polityki prywatności firmy Google LLC lub Zoom Video Communications Inc. oraz zainstalowania odpowiedniego oprogramowania dostarczanego przez usługodawcę.

Wyłączenia odpowiedzialności:
Organizator nie odpowiada za jakość połączenia wideo i audio między uczestnikiem zajęć a wyżej wymienionymi usługami.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Terminarz