Magiczne właściwości gazów

Przedział wiekowy bez ograniczeń
Limit miejsc 100
Forma pokaz
Zajęcia w formie zdalnej (webinar/wideokonferencja).
Udział w zajęciach wymaga urządzenia (komputer, smartfon, tablet) z dostępem do internetu oraz kamerką wideo i mikrofonem.

Słowo gaz kojarzy się głównie z wodą gazowaną i ogrzewaniem gazowym. Zapewne domyślacie się, że to nie wszystkie gazy. Powietrze, którym oddychamy też jest gazem. Hel do napełniania baloników – to również gaz. Poznamy ich niezwykłe właściwości. Poznacie różnicę między bardzo lekkim helem (He) a superciężkim sześciofluorkiem siarki (SF6). Hel unosi baloniki. Ale czy zawsze? A co jest takiego niezwykłego w sześciofluorku siarki? Czy w takim gazie można pływać jak w wodzie? Oprócz tego na pokazie zaprezentujemy eksperymenty z bardzo niskimi temperaturami, m.in. z ciekłym azotem i suchym lodem. Taki lód nigdy się nie topi, ale zamienia się bezpośrednio w gazowy dwutlenek węgla (CO2). Można nim napełnić bańki mydlane, które zachowują się jak „białe kamienie”. A co się stanie gdy zamrozimy jakiś przedmiot w ciekłym azocie (to skroplony gaz!)? Pokażemy również jak wykonać samopompujące baloniki i jak wytworzyć sztuczną gęstą mgłę.

Identyfikator spotkania zostanie udostępniony osobom zapisanym na tydzień przed planowanymi zajęciami w zakładce "Moje rezerwacje" na koncie użytkownika na stronie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Zajęcia odbędą się przy wykorzystaniu platformy komunikacji wideo Google Meet lub Zoom.us w zależności od dostępnych zasobów technicznych.
Dostęp do wyżej wymienionych usług może wymagać założenia konta przez uczestnika, zaakceptowania regulaminu oraz polityki prywatności firmy Google LLC lub Zoom Video Communications Inc. oraz zainstalowania odpowiedniego oprogramowania dostarczanego przez usługodawcę.

Wyłączenia odpowiedzialności:
Organizator nie odpowiada za jakość połączenia wideo i audio między uczestnikiem zajęć a wyżej wymienionymi usługami.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Terminarz