Kwiatowe łapacze snów

Łapacz snów to bardzo popularna ozdoba o charakterze etnicznym. Składa się ona z sieci wplecionej w okrąg wykonany z drewnianych pędów wierzby, ale także z w kształcie kropli wody i trójwymiarowe. Wewnątrz wpleciona spiralnie ku środkowi sieć. Amulet przyozdobiony jest piórami, koralikami, tasiemkami i innymi ozdobami. Łapacze snów zwykle wieszane nad łóżkiem lub przy wejściu do domu. Według wierzeń niektórych plemion Indian Ameryki Płn. (m.in. Kri, Odżibwejowie) sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taki sen miał łapać się w sieć i spływać po piórach. Współcześnie łapacz snów jest popularną pamiątką często kupowaną przez turystów w sklepach i na straganach z indiańskimi pamiątkami (choć wiele tanich imitacji łapaczy produkowanych jest obecnie w krajach Dalekiego Wschodu). W związku z modą na New Age w Ameryce Północnej (a czasem i na innych kontynentach) rodzice wieszają łapacze snów jako mające przynosić szczęście amulety np. w pokojach dziecięcych lub na lusterkach wstecznych w samochodach[1].

Lokalizacja Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Katedra Ogrodnictwa, ul. Heweliusza 22, sala 35