Lecimy na Galaktykę dzieci!

Forma pokaz, warsztaty

Czy wiesz, że pierwszą rakietą, której udało się dotrzeć do przestrzeni kosmicznej, była niemiecka rakieta V2 wystrzelona w ramach lotów testowych w 1942 roku? Legenda głosi, że Newton na podstawie spadającego jabłka zdefiniował zasady fizyczne obowiązujące nie tylko na Ziemi. Jakie znaczenia mają te prawa podczas lotów kosmicznych? Zapraszamy do udziału w odlotowych aktywnościach przygotowanych przez ekspertów z Fundacji Uniwersytet Dzieci. Warsztaty: Jakie kwiaty rosną w kosmosie? W trakcie warsztatów młodzi odkrywcy przyjrzą się glebie. Przeprowadzą proste badania, by przekonać się co powoduje, że jedne kwiaty rosną w lesie, a inne na pustyni. Dowiedzą się jak wyhodować rośliny poza naszą planetą. Warsztaty: Po co nam skóra? Podczas eksperymentów mali naukowcy sprawdzą jak działa zmysł dotyku. Dowiedzą się co sprawia, że rozpoznajemy kształty i strukturę trzymanego przedmiotu. Sprawdzą, czy w skórze znajdują się receptory, dzięki którym odczuwamy muzyczne wibracje. Warsztaty: Dlaczego rakieta leci w górę? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co powoduje, że jedne przedmioty unoszą się w górę , a inne nie. Skonstruują prototypy rakiet, przeprowadzą testy aerodynamiczne, które pomogą im wystrzelić ich modele w kosmos. Pokaz: Czy wszystkie ciecze płyną? W trakcie pokazu uczestnicy zaobserwują czym jest lepkość cieczy. Dowiedzą się dlaczego ketchup w butelce nie zachowuje się tak jak woda oraz jak zachowują się niektóre substancje pod wpływem czasu lub siły.

Lokalizacja Biblioteka Uniwersytecka, ul. Oczapowskiego 12B, III piętro, sala 306,