Lecimy na Galaktykę dzieci!

Czy wiesz, że pierwszą rakietą, której udało się dotrzeć do przestrzeni kosmicznej, była niemiecka rakieta V2 wystrzelona w ramach lotów testowych w 1942 roku? Legenda głosi, że Newton na podstawie spadającego jabłka zdefiniował zasady fizyczne obowiązujące nie tylko na Ziemi. Jakie znaczenia mają te prawa podczas lotów kosmicznych? Zapraszamy do udziału w odlotowych aktywnościach przygotowanych przez ekspertów z Fundacji Uniwersytet Dzieci. Warsztaty: Jakie kwiaty rosną w kosmosie? W trakcie warsztatów młodzi odkrywcy przyjrzą się glebie. Przeprowadzą proste badania, by przekonać się co powoduje, że jedne kwiaty rosną w lesie, a inne na pustyni. Dowiedzą się jak wyhodować rośliny poza naszą planetą. Warsztaty: Po co nam skóra? Podczas eksperymentów mali naukowcy sprawdzą jak działa zmysł dotyku. Dowiedzą się co sprawia, że rozpoznajemy kształty i strukturę trzymanego przedmiotu. Sprawdzą, czy w skórze znajdują się receptory, dzięki którym odczuwamy muzyczne wibracje. Warsztaty: Dlaczego rakieta leci w górę? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co powoduje, że jedne przedmioty unoszą się w górę , a inne nie. Skonstruują prototypy rakiet, przeprowadzą testy aerodynamiczne, które pomogą im wystrzelić ich modele w kosmos. Pokaz: Czy wszystkie ciecze płyną? W trakcie pokazu uczestnicy zaobserwują czym jest lepkość cieczy. Dowiedzą się dlaczego ketchup w butelce nie zachowuje się tak jak woda oraz jak zachowują się niektóre substancje pod wpływem czasu lub siły.

Lokalizacja Biblioteka Uniwersytecka, ul. Oczapowskiego 12B, III piętro, sala 306,

Uwaga!

Rezerwacja miejsc możliwa od 10 września 2020, godz 10:00