Kosmos - woda. Ahoj przygodo !

Forma pokaz, warsztaty
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach bezpośrednich jest przekazanie organizatorowi podpisanego oświadczenia (przed ich rozpoczęciem): Oświadczenie o stanie zdrowia (PDF)

Kosmo-wodna przygodo ! Witaj ! Czy wiesz, że Wenus jest szczególną planetą w Układzie Słonecznym? Jako jedyna obraca się bowiem w przeciwną stronę, czyli wstecznie do kierunku Słońca. Co więcej, obrót Wenus wokół własnej osi trwa dłużej (243 dni) niż jej obrót wokół Słońca (225 dni) – oznacza to, że wenusjański dzień jest dłuższy niż wenusjański rok! Wrześniowe wydarzenie ma na celu wybudzenie dziecięcej ciekawości i przedstawienie bogactwa wiedzy za pomocą metody pytań i doświadczeń, z której od lat korzysta Uniwersytet Dzieci. Uczniowie przejdą przez pięć stanowisk pracy, które będą okazją do doświadczania nowych rzeczy całym ciałem !Każde stanowisko będzie okazją do zdobycia nie tylko wiedzy popartej doświadczeniem ale również kosmicznych pieczątek do własnego indeksu! Zapraszamy do udziału w odlotowych aktywnościach przygotowanych przez ekspertów z Fundacji Uniwersytet Dzieci. pokaz Kosmiczne Centrum Dowodzenia - Czy planety mogą zamieniać się miejscami ? W trakcie warsztatów młodzi studenci dowiedzą się co odpowiada za ruch planet wokół Słońca. Przećwiczą zagadnienie na aktywności ruchowej oraz ich wyobraźnie wspomogą ruchome makiety. warsztaty: Czy kiedyś zgaśnie Słońce? W ciemnym tunelu mali naukowcy przeprowadzą doświadczenie wyjaśniające zjawisko zaćmienia. Wczują się także w rolę planet i spróbują zjawisko powtórzyć w czasie aktywności ruchowej. warsztaty Czy wszystkie planety są stałe ? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się z czego zbudowane są planety Układy Słonecznego. W czasie sensorycznych doświadczeń, będą mieli okazję poczuć różnicę przeróżnych struktur oraz wykonać ślad obcego. warsztaty Skąd się biorą tajfuny ? Podczas eksperymentów mali naukowcy dowiedzą się dlaczego mamy różne klimaty na jednej planecie oraz w jaki sposób powstają wiatry. Przeprowadzą proste badania i w efekcie stworzą własny, barwny tajfun zamknięty w słoiku. warsztaty Jak zbudować model poduszkowca? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest zjawisko tarcia. Samodzielni skonstruują prototyp poduszkowca, czyli kosmicznego wodnego pojazdu. Dowiedzą się w jakich dziedzinach życia stosowane są poduszkowce oraz jakie ich rodzaje wyróżniamy.

Lokalizacja Biblioteka Uniwersytecka, ul. Oczapowskiego 12B, III piętro, sala 306,